Z opowieści jedwabnej nitki  - Chopin i jego życie

 Jak długo można przyglądać się skrawkowi jedwabiu? Rzut oka nie wystarczy, jeśli mówimy o wyjątkowej apaszce, będącej hołdem złożonym najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi i pianiście – Fryderykowi Chopinowi. Apaszka ta jest zaproszeniem do kontemplacji życia i twórczości artysty, którego ukochał cały świat. Analizując szczegół po szczególe motywy, jakie umieściła w swoim projekcie utalentowana ilustratorka Beata Dyszkiewicz-Dziadak, a które zostały przeniesione na najwyższej jakości jedwab z Milanówka, przypominamy sobie lub poznajemy najbardziej charakterystyczne fakty związane z całokształtem życia „Poety fortepianu”. Jest to jednocześnie pochłaniająca uwagę przygoda, jak i lekcja przybliżająca sylwetkę muzycznego geniusza, który żyje nie tylko w naszej pamięci. Poprzez swoją muzykę zapewnił sobie nieśmiertelność. Jego mazurki, polonezy, nokturny, etiudy i inne kompozycje po dziś dzień rozbrzmiewają na najbardziej prestiżowych salach koncertowych, w świątyniach czy w zaciszu prywatnych domów melomanów i miłośników wysokiej kultury. Jedwabna apaszka może stanowić znak rozpoznawczy tych, którym szczególnie bliska jest twórczość Chopina. Jego dzieła to synonim polskości, wykraczający daleko poza sferę jedynie muzyczną. Melodie te jednoczyły Polaków w ważnych momentach, nadawały wydarzeniom patriotycznej wymowy, wlewały w serca otuchę i opowiadały o polskiej duszy. Muzyka, która do dziś pozostaje ambasadorem Polski na świecie. Chopin żyje w nas, co możemy podkreślać na różne sposoby. Jednym z nich jest wypełniona znaczeniami i motywami z jego życia, jedwabna apaszka.

Czytanie obrazu, zrozumienie przekazu

 Apaszka z Milanówka to labirynt znaczeń, przenikających się motywów, rozmieszczonych w dynamicznej kompozycji. Najlepiej „czytać” tę księgę symboli związanych z życiem Chopina, ustawiając apaszkę po przekątnej, mając na dole Klucz Wiolinowy. Skrawek po skrawku, można odkrywać samodzielnie ukryte w znakach treści, albo wspomóc się dołączoną do apaszki książeczką – legendą. Wyposaży nas ona w całe spectrum ważnych dla polskiej kultury odniesień. Takie rozszyfrowywanie ukrytych znaczeń jest fascynujące, pochłaniające uwagę, pouczające. Może być niejako sprawdzianem z naszej wiedzy o Chopinie, jak też iskrą rozbudzającą pasję do poznawania jego wielkiej postaci. Każdy słyszał o miłości kompozytora do ojczyzny, ale czy zapach fiołków, smak konfitury z winogron czy uwielbienie dla filiżanki gorącej czekolady nie przybliżą nam jego osoby jako zwykłego człowieka? Dekodujmy kody z ilustracji, stawiajmy pytania i szukajmy odpowiedzi. Po takiej niecodziennej lekturze, jaką oferuje apaszka, zostanie nam w pamięci spójny i zrozumiały przekaz o życiu i twórczości muzycznego geniusza. To, co mogło umknąć z kart książek, nabiera teraz kształtów i kolorów.

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, talentem - świata obywatel”

 W Milanówku, gdzie powstają nasze jedwabne wyroby, przez pewien czas pozostawało serce Chopina, zanim ruszyło w dalszą drogę na wieczny pochówek. Czyż to symboliczne, posiadać dziś w kolekcji apaszkę właśnie z motywem serca kompozytora? Nośmy dumnie apaszkę Chopin, obdarowujmy nią wyjątkowych ludzi i wysyłajmy ją w świat, by niosła polskość w najpiękniejszej postaci. Zapakowana w eleganckie pudełeczko, będzie prezentem, który niesie ze sobą tak wiele znaczeń.

 

 

Apaszka Jedwabna  - Fryderyk Chopin

Tkanina: satyna

Surowiec: Jedwab Naturalny (morwowy)  - 100%

Producent: Luma Milanówek

Wzór posiada licencję Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.


Dostępne rozmiary: